„ … Mąka trafia do piekarza,

który ciasto z niej wytwarza.

Z ciasta robi: chleb, rogale.

W piecu piecze je wytrwale.

Jest pieczywo! „Ślinka leci”,

więc smacznego, drogie dzieci!”

05.kwietnia 2024r  dzieci z grupy „Jeżyki” oraz „Żabki” wraz z wychowawczyniami oraz Panią Jolą i panią Ewą, udały się na wycieczkę edukacyjną do Schroniska Młodzieżowego w Pawełkach.

Tam  podczas warsztatów przedszkolaki poznały tajniki wypieku chleba. Począwszy od przesiewania mąki, zaczyniania drożdży, wygniatania i wyrabiania ciasta na bułki, a skończywszy na obserwacji wypieku. Zobaczyły, jak wygląda stary, tradycyjny piec do pieczenia chleba.

Dzieci w trakcie wyrabiania ciasta na chleb przez Panią Różę, wysłuchały ciekawej prelekcji na temat szacunku, wartości i znaczenia chleba w naszej tradycji i kulturze. Zostały uświadomione, jak wiele zawodów jest związanych z tym, aby na naszym stole pojawiła się kromka chleba.

Przedszkolaki miały także okazję do poznania różnych rodzajów zbóż oraz starych narzędzi rolniczych. Dowiedziały się, w jaki sposób można rozpoznać, czy chleb został prawidłowo wypieczony.

Każdy z uczestników mógł poczuć się jak prawdziwy piekarz – ugniatając i wyrabiając bułki, serduszka i warkocze.
W oczekiwaniu na wyrośnięcie i upieczenie  bułeczek oraz chleba  był czas wolny na wspólne gry i zabawy.

Przedszkolaki bogatsze o wiedzę wróciły do przedszkola ze swoimi wypiekami, które każdy mógł zabrać do domu.
Serdecznie dziękujemy Pani Róży oraz pracownikom   za organizację warsztatów i wspaniałą atmosferę.