Znane od wieków powiedzenie „ŚMIECH TO ZDROWIE” to nie tylko metafora.

Motto François Rabelais:

„ŚMIECH – TO SZCZERE KRÓLESTWO CZŁOWIEKA. CZŁOWIEK POTRZEBUJE ŚMIECHU, BY ZACHOWAĆ ZDROWIE.”

Dzięki śmianiu się, które towarzyszy nam od urodzenia, stajemy się szczęśliwsi, zapominamy o troskach dnia codziennego, żyjąc chwilą. Chwilą obfitującą w radość. W ten sposób tworzy się lecznicze koło szczęścia. Śmiech i radość są bardzo potrzebne ludziom. Psycholodzy stwierdzają, że osoba pogodna lepiej radzi sobie z trudnościami, lepiej się uczy, lepiej wychowuje, lepiej funkcjonuje w społeczeństwie.

Śmiech oddziałuje na wiele narządów naszego ciała, usprawniając ich funkcjonowanie. Powstaje w centralnym układzie nerwowym. Jest spontaniczną reakcją układu nerwowego, niezależną od naszej woli.

Ponadto podczas śmiechu w organizmie zwiększa się wydzielanie endorfin, określanych jako hormony szczęścia.

Śmiech działa relaksująco na nasz organizm i redukuje stres.

Uśmiech zbliża ludzi, sprzyja pozyskiwaniu sympatii i jej odwzajemnianiu, odblokowuje emocje, poprawia nasze samopoczucie, korzystnie wpływa na kondycję fizyczną i biologiczną człowieka.

Śmiech doskonale wpływa na naszą psychikę oraz potrafi przejąć kontrolę nad całym naszym ciałem:

• poprawia nastrój,
  • dodaje energii,
  • zwiększa poczucie pewności siebie
  • pomaga w zwalczaniu stresu,
  • wzmacnia system immunologiczny,
  • jest świetnym ćwiczeniem aerobiku,
  • wpływa odmładzająco,
  • zwiększa  pewność siebie.

Pierwszy piątek października, był wyjątkowo uśmiechniętym dniem w naszym przedszkolu!

Dzieci od rana chodziły z ogromnymi uśmiechami na buziach obdarowywały nimi wszystkich.

Zabawy i zajęcia tematyczne miały motyw uśmiechniętej buźki i przebiegały w wyjątkowo pozytywnej atmosferze..

Jak powiedział Miriam Collee „Najkrótszą drogą między ludźmi jest uśmiech”

pamiętajmy o nim każdego dnia!