W dniach od 28 do 30 czerwca 2023r w ramach projektu Nieważne czy mały czy duży o siebie musi dbać w podróży czyli  historia krasnoludka w  zdrowym świecie. Wielopoziomowa Drużyna Harcerka „Czarne Orły” razem z dziećmi i młodzieżą z Zespołu Szkół w Kochanowicach brały udział w coroczne zajęciach letnich. W tym roku ponad 40 dzieci pod opieką phm. Ewy Majczak, Ireny Droździok, Joanny Malinowskiej, Julii Puchalskiej oraz pwd. Kamili Majczak przeniosło się w świat krasnoludków i królewny Śnieżki.

Pierwszego dnia wszystkie dzieciaki próbowały dowiedzieć się : Czy Wy wiecie, że krasnoludki są na świecie” . Po zapoznaniu z tematyką  i udziale w  grze terenowej  „7 krasnoludków ratuje śpiącą królewnę” każda grupa na zmianę uczestniczyła w ciekawych zajęciach. Dzieci wykonywały przepiękne czapki krasnali, wykonały też w mydlarni krasnoludka Czyściocha, „Magiczne mydełka”. Po przerwie na zdrowe przekąski odbyły się zmagania sportowe „Rozruch z Gapciem”  Na zakończenie zajęć po wykonaniu wielu zadań dzieci znalazły miejsce gdzie ukryta była królewna Śnieżka ale zamiast królewny czekały tam tajemnicze skrzynie z niespodziankami. Podsumowaniem pierwszego dnia zabawy był pokaz filmowy „7 krasnoludków ratuje śpiącą królewnę”

Drugiego  dnia  naszych zajęć  „ Krasnoludki poznały Jurę Krakowsko-Częstochowską”   wybraliśmy się na wycieczkę w Jurę Krakowsko-Częstochowską W Podlesicach zwiedziliśmy pod opieką przewodnika z obsługi CDPiKJ  udaliśmy się   podstawową trasą turystyczną z zaaranżowanym oświetleniem, obejrzeliśmy ekspozycję dotyczącą genezy jaskini, szaty naciekowej, działalności człowieka w jaskiniach w okolicach Podlesic oraz przeszliśmy przez podziemny labirynt korytarza Esso i zwiedzimy Salę za Esso z bogatą szatą naciekową. Następnie „zdobyliśmy”  Górę Zborów.  Po krótkiej przerwie udaliśmy się do w Ośrodka Edukacyjno- Naukowego ZPKWŚ w Smoleniu. W ośrodku braliśmy udział   w warsztatach ;Z dawnych lat…”następnie obejrzeliśmy bardzo ciekawą  wystawę stacjonarną. Mieliśmy też możliwość poćwiczyć na ścieżce sensorycznej. Następnie odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek.

Na zakończenie drugiego dnia zajęć odwiedziliśmy Ruiny zamku w Smoleniu, gdzie pani Krystyna Bartocha bardzo ciekawie opowiedziała nam jego historię.

Kolejnego dnia „ W poszukiwaniu krasnoludków”   wybraliśmy się do Wrocławia, gdzie odwiedziliśmy „Hydropolis” to ultranowoczesne centrum wiedzy, pełne nowinek technicznych i ciekawych ekspozycji. Ta nowa atrakcja Wrocławia mieści się w dawnym zbiorniku wody czystej wybudowanym w 1893 roku. Zwiedzanie „Hydropolis” rozpoczęliśmy w sali „Planeta wody”, gdzie poznaliśmy teorie dotyczące pochodzenia wody i jej obecności we wszechświecie. W kolejnych pomieszczeniach podziwialiśmy „stwory” zamieszkujące morza i oceany, od kilkumetrowych rekinów po drobnoustroje. Podczas tej wizyty dzieci dowiedziały się, skąd na naszej planecie wzięła się woda, jakie zwierzęta żyją w głębinach oceanicznych, obejrzały makietę batyskafu Augusta Picarda w skali 1:1, w której zszedł on na dno Rowu Mariańskiego. Wizyta była podwójnie ciekawa, ponieważ wiele elementów wystawy to atrakcje multimedialne oraz interaktywne instalacje. Zwiedzając muzeum, niemal ciągle słyszeliśmy odgłosy wody, płynące strumienie, burzę, deszcz, szum fal na rajskiej plaży. „Hydropolis” to wyjątkowe miejsce, w którym możemy znaleźć setki informacji, wątków i tematów. Każda sala została obudowana multimedialnymi tablicami z interesującymi szczegółami na temat przełomowych odkryć podwodnego świata. Następnie udaliśmy się do ZOO i Afrykanarium. Wrocławskie ZOO  jest jednym z największych i najpiękniejszych  w Polsce. Znajdujące się tam też oceanarium to  jedna z największych atrakcji turystycznych w Polsce.  Podczas wizyty w Afrykanarium mogliśmy podziwiać różnego rodzaju zwierzęta m.in. pingwiny, nosorożce, foki czy wiele rodzajów ryb. Spacerując alejkami ZOO  spotkaliśmy, lwy, słonie, żyrafy, zebry, tygrysy, niedźwiedzie, szympansy i wiele innych zwierząt, które zrobiły ogromne wrażenie na dzieciach. Po wyjściu z ZOO statkiem w rejsie po Odrze dopłynęliśmy do Przystani Kardynalskiej skąd udaliśmy się na Stare Miasto. Sercem Starego Miasta jest tętniący życiem rynek z bogato zdobionym ratuszem i pięknymi kamienicami. Podczas całej wizyty we Wrocławiu  poszukiwaliśmy symboli z których słynie to miasto czyli krasnali.  Udało nam się odszukać 45 tych sympatycznych pomniczków. Zajęcia dostarczyły wszystkim uczestnikom niemałych wrażeń i na długo zapadną w pamięci. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za pomoc w organizowaniu naszych letnich zajęć.