W dniach 17-18-19 lutego 2025r w ramach  pierwszej części nowego  cyklu projektowego „FABRYKA PEŁNA NIESPODZIANEK, CZYLI ZDROWY I SPORTOWY STYL ŻYCIA ”miały miejsce coroczne zajęcia zimowe. W tym roku ponad 40 dzieci pod opieką phm. Ewy Majczak, Ireny Droździok, Sandry Rumin, Julii Puchalskiej oraz pwd. Kamili Majczak przeniosło się w świat pełen niespodzianek,  ciekawostek oraz pląsów i zabaw w harcerskim stylu.

Pierwszego dnia wszystkie dzieciaki ruszyły „Kreatywnie głową…” Po zapoznaniu z tematyką zajęć każda grupa na zmianę uczestniczyła w ciekawych zajęciach. Na początku odbyła się  gra terenowa „W fabryce czekolady” Do wykonania było min. Ułożenie hasła z tabliczek czekolady, zaszyfrować wyrazy związane z nazwą naszych zajęć oraz zagrały w bingo . Dzieci wykonały też gipsowe garnuszki ,do których mogły wsadzić własnoręcznie udekorowane ciasteczka. Na zakończenie zajęć plastyczno-technicznych każdy wykonał abstrakcję malując na szkle.W tym dniu miało miejsce również bardzo ważne spotkanie.  W ramach projektu „Dbamy o swoje zdrowie i bezpieczeństwo” na nasze zajęcia zostali zaproszeni :Pan Marek  Wręczycki, Pani Katarzyna Ulfik – pielęgniarka , przedstawiciel straży w Droniowicach Pan Piotr Wołowczyk  oraz  przedstawiciel WOPR Pan Adam Koczyba. Przybyli goście opowiedzieli w bardzo  ciekawy sposób o tym jak można dbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Pan Marek to Honorowy Krwiodawca który oddając krew pomaga w ratowaniu ludzkiego zdrowia i życia. Pani Kasia pomaga osobom chorym w szpitalu, a panowie Piotr i Adam ratują ludzkie życie podczas swoich codziennych obowiązków.  Nasi goście opowiedzieli jak ważne jest dbanie o swoje zdrowie i jak  należy się prawidłowo odżywić. Opowiadali jakie ważne jest uprawianie różnych dyscyplin sportowych i nie korzystanie z używek dla młodych organizmów, Zachęcali do prowadzenia  zdrowego i sportowego stylu życia. Uczestnicy zajęć zimowych po wysłuchaniu  pogadanek wykazali się ogromną wiedzą odpowiadając  na zadawane pytania dotyczące wysłuchanych treści. Po przerwie na zdrowe przekąski odbyły się harcerskie pląsy i zabawy  w myśl hasła „My się zimy nie boimy”

 Drugiego  dnia naszych zajęć  wybraliśmy się na wycieczkę do naszej stolicy Warszawy.  Pierwszym punktem programu naszej wycieczki było zwiedzanie Warszawskiej Starówki. Ogromne emocje wywarł na dzieciach widok Kolumny Zygmunta oraz Królewskiego Zamku. Dzieci z zaciekawieniem maszerowały uliczkami starówki, podziwiały piękne kamieniczki a na końcu ich oczom ukazała się Syrenka. Następnie udaliśmy się  do Muzeum Neonów, które jak wehikuł czasu przenosi nas w czasy, kiedy dawne neony królowały na ulicach. Ale Muzeum Neonów to nie tylko olśniewający spektakl światła. To miejsce, gdzie historia spotyka się ze sztuką i designem. W muzeum każdy neon ma swoją wyjątkową historię. Następnie dotarliśmy do głównej atrakcji naszej wycieczki Muzeum E.Wedel. Jest to interaktywne muzeum, w którym dowiedzieliśmy się jak powstaje czekolada. Mogliśmy zobaczyć, uruchomić maszyny do jej produkcji i dowiedzieć się, skąd pochodzi ziarno kakao. Była to doskonała okazja do działania i eksperymentowania. Widzieliśmy wiele ciekawych atrakcji i interaktywnych prezentacji, które odkrywały przed nami sekrety wyrobu czekoladowych słodkości. Odwiedziliśmy strefę Ptasiego Mleczka. Tam czekały dla nas na podłodze miękkie siedziska, kształtem przypominające słodycze i duża liczba luster odbijających elementy wystroju. Podziwialiśmy makietę przedstawiającą najbliższe otoczenie fabryki. Była to niezwykła makieta, bo wykonana w całości z czekolady -przedstawiała część miasta, mogliśmy też wsłuchać się w odgłosy tego słodkiego miasta. Na zakończenie część naszej grupy wzięła udział w warsztatach podczas których ozdabialiśmy torcik wedlowski.

Zwiedzając wystawę skosztowaliśmy zarówno płynnej czekolady, jak i ziaren prażonego kakaowca. Temu wszystkiemu towarzyszył intensywny, czekoladowy zapach – pochodzący z działającej w fabryce linii produkcyjnej. Cieszymy się, że mogliśmy być w takim miejscu, gdzie odwiedzający podczas zwiedzania mogą dotykać, słuchać, wąchać i smakować, angażując wszystkie zmysły. Na zakończenie bardzo intensywnego dnia udaliśmy się na Stadion Narodowy. Ten nowoczesny obiekt sportowo-widowiskowy zwiedzaliśmy  z przewodnikiem.  Pokonując trasę „ Piłkarskie emocje” każdy miał szansę poczuć się jak piłkarz, który przygotowuje się do meczu na tym stadionie. Zwiedziliśmy szatnie, w których do meczów przygotowywali się Cristiano Ronaldo czy Robert Lewandowski. Zajrzeliśmy do sali, w której odbywają się konferencje prasowe z  piłkarzami, trenerami oraz rzecznikami prasowymi przed meczami. Każdy miał także szansę poczuć się jak kibic siadając w jednym z biało-czerwonych krzesełek. Wycieczka po arenie okazała się bardzo interesująca, szczególnie chłopcy dopytywali przewodnika o różne ciekawostki z piłkarskiego świata. Po tych sportowych emocjach dzieci udały się na  posiłek zorganizowany na terenie Stadionu Narodowego. Z wycieczki  do Warszawy  wracaliśmy pełni wrażeń i pozytywnych emocji.

Kolejnego dnia wybraliśmy się do  Sosnowca, Chorzowa i Katowic, gdzie odwiedziliśmy Egzotarium w Sosnowcu. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od podziemi w których mogliśmy podziwiać piękne okazy ryb tych rodzimych oraz z całego świata, w olbrzymich akwariach.
W terrariach oraz aquaterrariach podziwialiśmy gady i owady m.in. szarańczę zaskroniec, ptasznik, anakonda; następnie schodami przeszliśmy do palmiarni, oprócz zachwycającej roślinności mieliśmy okazję zobaczyć m.in. legwana zielonego, żółwie, boa dusiciela. Idąc ścieżką dotarliśmy na tereny pustynne gdzie poznaliśmy różne odmiany kaktusów, następnie szybko przeszliśmy dalej, bowiem bardzo zaintrygowały nas odgłosy przepięknie ubarwionych papug, nie lada atrakcją dla dzieci był tukan wielki. Pobyt w egzotarium dostarczył nam wiele radości i wrażeń, był dla nas wspaniałą lekcją przyrody, przeżytą w bardzo ciekawym i atrakcyjnym miejscu.

Następnie udaliśmy się  do Muzeum Hutnictwa w Chorzowie  W bardzo ciekawy sposób dzieci  poznały historię hutnictwa oraz dowiedziały się na czym polega praca wykonywana przez hutników. Dzięki wycieczce wiedzą już, jak ważną pracę wykonują ci dzielni ludzie i jak jej efekty wpływają na otaczający nas świat. Na własnej skórze mogły poczuć się jak w piecu (dzięki seansowi w kinie z dodatkowymi doznaniami wzrokowymi, zapachowymi i zmianami temperatury). Na zakończenie każdy samodzielnie mógł wykonać sobie drewniany breloczek „Robocik”  korzystając z różnych stalowych dodatków. Ostatnim  punktem naszej wyprawy była wizyta w kinie Cinema City obejrzeliśmy bardzo pouczające film  „ Pies na medal”. Następnie po  przerwie na posiłek  udaliśmy się w drogę powrotną do domów.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za pomoc w organizowaniu naszych zimowych zajęć. Dziękujemy za udział w naszych spotkaniach  gościom zaproszonym, rodzicom, babciom oraz dzieciom.