W dniach od 1 do 3 lipca 2024 roku w ramach projektu pn. „Nieważne czy mały czy duży o siebie musi dbać w podróży czyli  Z przyrodą za pan brat w świecie baśni i legend. ” Wielopoziomowa Drużyna Harcerska” Czarne Orły” razem z dziećmi i młodzieżą z Zespołu Szkół w Kochanowicach oraz chętne dzieci i młodzież z naszej gminy brały udział w corocznych zajęciach letnich. W tym roku ponad 45 dzieci pod opieką phm. Ewą Majczak, Ireny Droździok, Joanny Malinowskiej, Joanny Kuźmińskiej i pwd. Kamili Majczak przeniosło się w świat baśni, legend i historii.

Pierwszego Dnia poznawaliśmy niezwykły świat przyrody. Podczas zajęć prowadzonych przez Pana Czesława Tyrol i Panią Krystynę Bartocha dzieci poznały tajniki otaczającej nas natury. Nauczyły się naśladować i rozpoznawać odgłosy ptaków, podążały za dźwiękami rogu myśliwskiego i rozpoznawały drzewa po kształcie liści czy owocach na nich. Podczas spaceru każdy uczestnik zbierał do swojej torebki skarby przyrody z których potem powstały przepiękne albumy przyrody. Dzieci dowiedziały się jak brzmią sygnały leśne i dlaczego się je wykonuje. Poznały także zasady ochrony przyrody. Podczas zajęć dzieci wykonały leśne cudaki czyli gipsowe figurki leśnych zwierząt oraz wysłuchały leśnych opowieści. Następnie odbyły się zajęcia sportowe  poprowadzone przy dźwiękach muzyki. Na zakończenie przy dźwiękach ukulele i wspólnym śpiewaniu miało miejsce ognisko z pieczeniem kiełbasek.

Drugiego dnia naszych zajęć udaliśmy się do Wadowic i Inwałdu. Na początku podróżując specjalnym pociągiem odwiedziłyśmy ważne miejsca związane z św. Janem Pawełem II, i tak widzieliśmy m.in. szkołę do której chodził, Dom kultury w którym grał w sztukach teatralnych, widzieliśmy także schody po których bieg prosto na boisko. Naszą trasę skończyliśmy pod Kościołem w którym został ochrzczony, stamtąd udaliśmy się do Muzeum Jana Pawała II, które mieści się w jego domu. Tam mogliśmy poznać cała Jego historię od momentu narodzin. Z Wadowic pojechaliśmy do Inwałdu gdzie mogliśmy podziwiać pomniejszone kopie ważnych i znanych budynków z całego świata. Widzieliśmy m. im. Zamek Królewski w Warszawie, Stadion Narodowy, Bazylikę św. Piotra w Watykanie a nawet Mur Chiński, Piramidy czy Statuę Wolności. Następnie udaliśmy się do Średniowiecznej Warowni gdzie pod opieką Pani wykonaliśmy własnoręcznie gliniane naczynia. Po krótkiej wizycie w Wesołym Miasteczku udaliśmy się do domu.

Ostatniego dnia wyruszyliśmy do Ogrodzieńca. Pierwszym punktem naszej wycieczki była wizyta na Zamku. Tam dzięki przesympatycznemu przewodnikowi dowiedzieliśmy się jak wyglądało życie na zamku i w jego okolicy. Poznaliśmy ciekawe legendy związane z tym miejscem oraz jak wyglądał zamek podczas różnych wydarzeń historycznych. Pan przewodnik opowiedział nam jak wyglądały poszczególne pomieszczenia w zamku i co wiadomo na dzień dzisiejszy o jego dziejach. Następnie podczas warsztatów na  błoniach zamku każdy uczestnik wykonał bawełnianą torbę. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Parku doświadczeń fizycznych. Podczas krótkiego wstępu dzieci dowiedziały się jak działają poszczególne stanowiska oraz z czym jest związane. Mogliśmy doświadczyć m.in. hipnozy, jazdy samochodem podczas dachowania czy lotu kosmicznego. Po trzech dniach pełnych wrażeń nasze coroczne zajęcia dobiegły końca.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za pomoc i współpracę!!!