11 listopada obchodzimy uroczystość odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym dniu Polska — po długich latach niewoli, znowu stała się wolna. Polacy, którzy żyli w tym czasie, przetrwali i zwyciężyli. Dzięki nim możemy dzisiaj żyć w wolnym kraju. Na pamiątkę odzyskania niepodległości każdego roku w ramach akcji „Dzieci Uczą Rodziców” realizowana jest lekcja nawiązująca do Narodowego Święta Niepodległości.

9 listopada dzieci realizowały temat „Biało – Czerwona Niepodległa”. W trakcie zajęć dzieci poszerzyły swoją wiedzę o symbolach narodowych, ojcach polskiej niepodległości, wyjaśniły termin „patriotyzm”, utrwaliły wiersz Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”. Poznały bliżej nasze symbole narodowe: flagę, godło i hymn. Zostały im przybliżone sylwetki twórców niepodległej Polski: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego.

To była dla uczniów wspaniała lekcja historii.