„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”

                                                                                                 Janusz Korczak

Dnia 18 listopada w naszym przedszkolu odbyły się uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Z tej okazji w każdej grupie zostały przeprowadzone zajęcia pod hasłem przewodnim: „Wszyscy mamy prawa” oraz ciekawe gry, zabawy. Dzieci wiedzą już, że mają prawo do radości, uśmiechu, zabawy, spokojnej nauki i ciekawego poznawania otaczającego nas świata.    Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Setki szkół i przedszkoli zdecydowały się uczcić datę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Do akcji przystąpiło także przedszkole z Kochanowic, które zorganizowało w ramach tego dnia:

  1. Pogadankę na temat Konwencji Praw Dziecka
  2. Obejrzało prezentację pt: ”Prawa dzieci na całym świecie”
  3. Wysłuchały też wiersza:

„Mam prawo do…”  wiersz Jarosława Poloczka

Mam prawo do życia, do bycia, do chcenia.
Mam prawo do miłości, radości, tworzenia.
Mam prawo do nauki, wiedzy i wiary.
Mam prawo do marzeń, do snu i zabawy.
Mam prawo do gniewu i złego nastroju.
To wszystko jest takie poważne, dorosłe,
Powiem to jak dziecko, zwyczajnie, najprościej.

Chcę się bawić w piaskownicy,
dom zbudować dla dżdżownicy.
Z kolegami w piłkę grać
i niczego się nie bać.
Latem lizać zimne lody,
stać na deszczu dla ochłody

Chcę na łące zrywać kwiaty
i przytulać się do taty.
Zimą toczyć śnieżne kule,
i się z mamą pieścić czule.
Chcę by mi czytano bajkę,
o kocie, co palił fajkę.
Chcę też domek mieć na drzewie,
i co jeszcze chcę mieć nie wiem.
Ale jedno wiem na pewno, to chcę mieć:

Prawo do godnego życia,
Bez wojen, głodu i bicia,
Bez strachu, smutku i łez.
Cześć!!