Światło zapaliło się nad stajenką kiedy narodziło się Bożę Dziecię

Światło rozświetliło drogę trzem Mędrcom  do Małego Jezuska

Światło oświetla i naszą drogę mówiąc o nadziei na lepsze jutro

„To Światło wszystkich łączy

Łamie spory, kłótnie kończy

A opłatek może wiele z nim życzenia płyną szczere”

 

„Światło z Betlejem nową światu da nadzieję…” – tak od lat śpiewamy w grudniu każdego roku, przekazując Betlejemskie Światło Pokoju.

W kolejnych miesiącach trwania pandemii koronawirusa, po roku aktywnej służby, którą daliśmy światu, kolejnym etapem jest nieść temuż światu nadzieję. Pragniemy umacniać wiarę na lepsze jutro, realizując znane wszystkim nam słowa założyciela skautingu, gen. Roberta Baden-Powella: „starajcie się zostawić ten świat choć trochę lepszym, niż go zastaliście”. Dlatego przekazując płomień Betlejemskiego Światła Pokoju, chcemy dać wszystkim „Światło Nadziei” na:

Lepszy świat 

Czas pandemii życie niejednego i niejednej z nas wywrócił „do góry nogami”. Nauczyliśmy się pracować zdalnie, uczyć zdalnie i żyć zdalnie. Wielu doświadczyło bólu utraty bliskich, a jednocześnie zaczęliśmy doceniać tych, których mamy najbliżej. Betlejemski płomień przekazywany z rąk do rąk wyraża naszą nadzieję, że przyjdzie taki czas, iż będziemy mogli na nowo cieszyć się sobą, podawać sobie ręce, wymienić uściski i zacząć budować nową rzeczywistość świata po pandemii. Świata, gdzie braterstwo, służba, pomoc – ideały tak bliskie każdemu harcerzowi i każdej harcerce – staną się fundamentem nowych relacji i zasad funkcjonowania.

Lepsze ja 

Niosąc innym „Światło Nadziei”, sami nie możemy i nie chcemy zostać w miejscu. Pragniemy nieustannie się rozwijać i pracować nad sobą. Chcemy kształtować swoje charaktery w oparciu o harcerskie ideały zapisane w Prawie i Przyrzeczeniu Harcerskim. To pragnienie, wraz ze Światłem, przekazujemy dalej, by każdy potrafił stawiać sobie wymagania, nawet jeśli inni od niego tego nie wymagają (por. św. Jan Paweł II, Jasna Góra, 1983). Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zmienić ten nasz świat, zostawić go odrobinę lepszym.

Płomień, jego blask, jest zapowiedzią poranka. Niech tegoroczne „Światło Nadziei” doprowadzi nas do poranka nowego świata i nowego człowieka, o którym czytamy w Księdze Jaszczurki: 

„Niech zapomnienie pochłonie nasze myśli. 
Niech się wszystko zakończy…. 
To jest potrzebne człowiekowi, 
aby ranek zastał go znowu na nogach, silnego, uśmiechniętego 
przed nowym pracowitym dniem. 
Silnego i uśmiechniętego w obliczu świeżego poranka,

 który idzie ku niemu, który mu się oddaje w swej cichej piękności. 
Silny i uśmiechnięty człowiek”.

  1.   phm. Adam Żygadło

Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Czarne Orły” z Droniowic w roku 2021 wręczyła Betlejemskie Światło Pokoju : Sekretarzowi Gminy Kochanowice p. Andrzejowi Domagała, pani inspektor Agnieszce Naporowskiej, pani dyrektor Joannie Grus Blacha, zastępcy dyrektora pani Krystynie Anioł, pani kierownik GOPS-u Mirosławie Pietrek, pani dyrektor GCKiI Małgorzacie Derkowskiej  dotarliśmy z Światłem na wiele parafii, do Ośrodka Rehabilitacyjnego w Rusinowicach. Obdarowaliśmy Światełkiem wielu naszych przyjaciół oraz ludzi starszych i samotnych.                                                                                                                         

                                                                                                                                 phm  Ewa Majczak